-->

استاد پرویز مشکاتیان

پرويز مشكاتيان

 

آهنگساز،موسیقی‌دان،استاد دانشگاه، پژوهشگر ونوازندهسنتوربود. او بهسه تارنیز آشنایی داشت.

پرويز مشكاتيانمتولد 24 اردیبهشت 1334 نیشابور بود. مقدمات موسيقي را از 6 سالگي نزد پدرش، حسن مشكاتيان، آموخت و نخستين كنسرت خود را در سن 8 سالگي در مراسم گردهمايي دانش آموزان در مدرسه امير معزي نيشابور ارائه داد. پس از آن پرويز مشكاتيان در جشنواره موسيقي كه دراردوگاه رامسر برگزار مي شد به دفعات شركت كرد و در تمامي آنها مقامهاي ممتاز را به دست آورد.

 

پرویز مشكاتيانسال 1353 در دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران قبول شد و همزمان به آموزش رديف ميززاعبدالله نزد نور علي خان برومند و رديف موسيقي سنتي نزد دكتر داريوش صفوت پرداخت. استاد مشكاتيان همزمان با آموزش رديف مبانی موسیقی و موسيقي ايراني را نزد اساتیدی چون دکتر محمدتقی مسعودیه، عبدالله خان دوامی، سعید هرمزی، یوسف فروتن ادامه داد.از سال 1354 همكاري خود را با مرکز حفظ و اشاعه موسیقی به عنوان مدرس و نوازنده سنتور و سرپرست گروه زیر نظر دکتر داریوش صفوت ادامه داد و دركنار آن به اجراي كنسرت هاي متعدد با خوانندگاني چون پريسا( فاطمه واعظي) و هنگامه اخوان پرداخت. در سال 1356 گروه عارف را تشكيل داد. درهمين سال پرويز مشكاتيان در آزمون باربد که به ابتکار استاد نورعلی برومند برگزار می شد شركت كرد و به همراه پشنگ كامكار مقام اول در رشته سنتور را كسب كرد. همچنین به همراه داريوش طلايي مقام ممتاز در رديف نوازي را به دست آورد.


فعالیت های پرویز مشکاتیان

از سال ۱۳۵۶، همکاری با رادیو را زیر نظر هوشنگ ابتهاج آغاز کرد ولی پس از واقعه ۱۷شهریور ۱۳۵۷ استادمشکاتیان از رادیو استعفا داد و مؤسسه چاووش را با همکاری هنرمندان گروه عارف و شیدا تشکیل داد. پرویز مشکاتیان سپس با همکاری شهرام ناظری، تصنیف «مرا عاشق» را بر روی شعر مولانا ساخت.
 
استاد پرویز مشکاتیان از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۶۷ با محمدرضا شجریان همکاری داشت که نتیجه این همکاری، آثار ماندگاری چون بیداد، آستان جانان، سِرّ عشق، نوا و دستان بود. پرویز مشکاتیان در همه این آثار، به عنوان آهنگساز و نوازنده سنتور (در سِرّ عشق به عنوان نوازنده سه‌تار) همکاری داشت. 
از سال 67 استاد مشكاتيان همكاري خود با خوانندگان ديگري را هم در دستور كار خود قرار مي دهد كه شهرام ناظري (آلبوم لاله بهار)، علي جهاندار (آلبوم صبح مشتاقان)، عليرضا افتخاري (مقام صبر)، ايرج بسطامي (موسم گل، افشاري مركب، مژده بهار،وطن من)، علي رستميان و حميد رضا نوربخش (كنسرت گروه عارف) از جمله آنها بوده‌اندپرویز مشكاتيانعلاوه بر ساز سنتور كه ساز تخصصي وی است با سه تار هم آشنايي كافي دارد و همنوازي سه تار در آلبومسر عشق را خود وي انجام داده است. استاد مشکاتیاندر فستيوال موسيقي روح زمين در لندن شركت كرد و مقام نخست اين جشنواره را به دست آورد. برخي ازكارهاي استاد مشكاتيان نيز با تنظيم چهره هايي چون محمد رضا درويشي (جان عشاق و گنبد مينا) وكامبيز روشن روان (دود عود) منتشر شدند كه در هر سه اين آلبوم‌ها محمد رضا شجريان آواز خواند.

برخي از مهمترين قطعات ساخته شده توسط استاد پرویز مشكاتيان از سوي عليرضا جواهري نت نويسي وبه بازار موسيقي عرضه شد.

استاد پرویز مشكاتيان از سال 1376 اجراهاي صحنه اي و انتشار آلبوم را متوقف كرد و تا تابستان سال 84 كنسرتي در كشور اجرا نكرد. در تابستان 84 پرویز مشکاتیان به فكر تجديد ساختار گروه عارف و شيدا بر‌آمد كه حاصل آن اجراي كنسرتي در تالار كشور با صداي شهرام ناظري بود.

درگذشت پرویز مشکاتیان پرویز مشکاتیان این هنرمند نامی کشورمان در تاریخ 29 شهریور 88 دارفانی را وداع گفت. خانه موسيقي در هشتمين سالگرد خود مراسمي در تالار كشور برگزار كرد و از مقام هنري پرویز مشکاتیان تجليل به عمل آورد.

 

 

آلبوم های پرویز مشکاتیان

برخی از مهم ترین آلبوم های پرویز مشکاتیان به شرح زیر می باشند:
 
سر عشق (درماهور)
 
سه تار پرویز مشکاتیان     آواز محمد رضا شجریان
بيداد(دستگاه همايون)
سنتور پرویز مشکاتیان     آواز محمد رضا شجریان
بر آستان جانان (در شور و بيات ترك)
 
سنتور پرویز مشکاتیان     آواز محمد رضا شجریان
نوا (‌مركب خواني در دستگاه نوا)
 
سنتور پرویز مشکاتیان     آواز محمد رضا شجریان
دستان (‌در دستگاه چهار گاه)
 
سنتور پرویز مشکاتیان     آواز محمد رضا شجریان
لاله بهار
 
سنتور پرویز مشکاتیان     آواز شهرام ناظری
افق مهر
 
سنتور پرویز مشکاتیان     آواز ایرج بسطامی
مقام صبر
 
سنتور پرویز مشکاتیان     آواز علیرضا افتخاری
 
 
پرویز مشكاتيان همچنین اجراي كنسرت‌هاي متعدد برون مرزي به همراه شجريان در كشورهاي اروپايي را در کارنامه دارد.
 
روحش شاد، یادش گرامی

اطلاعات تماس

 

  • ماهان:

          کرج - چهار راه طالقانی شمالی - نبش بلوار ماهان

          026-34486461       026-34480820       026-34486398

  • نوای ماهان:

          رجایی شهر - بین نهم و دهم اصلی - جنب بانک مهر اقصاد

          026-34421454        026-34475011

  • ایمیل آدرس :   mahanpasokhgoo [at] gmail.com         info [at] mahanmusicinst.com 
  • کانال تلگرام:    mahanmusicinst@  
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…