-->

پاکو د لوسیا Paco de Lucia

 پاکو د لوسیا Paco de Lucía

 

 

مطلب این بار در مورد یک نوازنده بزرگ از دنیای موسیقی فلامنکو اختصاص دارد کسی که شاید بتوان به جرات گفت همه فلامنکو کاران او را بعنوان اسطوره فراموش ناشدنی دنیای فلامنکو می شناسند. این نوازنده ۵۶ ساله  فرانسیسکو سانچز گومز است، در شهر Algeciras  واقع در منطقه اندلس در جنوب اسپانیا به دنیا آمد و باید گفت که نوآور بزرگ موسیقى فلامنکو محسوب میشود.

 

پاکو دلوسیا در جو مناسبی برای یادگیری گیتار فلامنکو متولد شد. دانش تکنیکال را از پدر خود آنتونیو و برادرش رامون فرا گرفت. در هفت سالگی گیتارنوازان برجسته ای چون نینو ریکاردو- میگوئل بورول- ماریو اسکودرو و سابیکاس را به عنوان مرشد خود در نظر داشت.

پاکو د لوسیا پنج ساله بود که پدرش اولین گیتار را به او هدیه داد. خودش هم به او نوازندگى گیتار را آموخت و پاکو را به دنیاى فلامنکو وارد کرد. پاکو د لوسیا در همان دوران کودکى روزى ده ساعت تمرین میکرد و جاى تعجب نیست که اولین کنسرتش را در سن یازده سالگى اجرا کرد .اما چهره برجسته در آموزش او پدرش آنتونیو سانچز بود.

 پورن نویسنده بیوگرافی پاکو میگوید :

پاکو پس از یک دوره آموزشی اولین برنامه عمومی خود را در یک ایستگاه رادیویی در سال ۱۹۵۸ اجرا کرد و در سال ۱۹۵۹ جایزه ویژه فستیوال بین المللی فلامنکو خرز دولا فرونترا را بدست آورد. در سال ۱۹۶۲ با همراهی صدای برادر خود په په جایزه دیگری(در خرز) کسب نمود.

فرانسيسكو سانچز گومز معروف به پاکو دلوسيادر سال ۱۹۶۳ گروه رقص و آواز خوزه گره کو را در خارج همراهی نموده در نیویورک با سابیکاس و ماریو اسکودرو دیدار کرد اما قصد آن داشت که بخشی از مکتب گیتار نوازی نینو ریکاردو محسوب شود. پاکو به همراهی خانواده در سال ۱۹۶۴به مادرید رفت. او در سال ۱۹۶۵ دو آلبوم با ریکاردو مودرگو- با تم های مشهوری از لورکا (شاعر بزرگ اسپانیایی )- وسه آلبوم نیز با برادر خود رامون ضبط کرد.

پدرش یک کلوب فلامنکو تاسیس کرد. در آنجا پاکو فرصت کرد تا صدای فوق العاده ترین خوانندگان فلامنکو رو بشنود. سپس با همراهی صدای فرناندو دیاز آلبوم ضبط نمود و بعد با پدر وایتورالده ساکسفون نواز جاز- آلبوم دیگری را ارائه نمود .

پاکو در سال ۱۹۶۷ به سفری هنری رفت و در همان سال اولین آلبوم سولوی خود را ضبط کرد که در آن تاثیراتی از نینوریکاردو- سابیکاس و ماریو اسکودرو مشاهده میشود . فانتزیا فلامنکا که در سال ۱۹۶۹ ضبط گردید آغاز گر یک دوران پیروزمند و پر موفقیت برای پاکو بود و از آن پس انبوهی از رسیتالها و آلبوم های پر موفقیت یکی پس از دیگری ارائه شد.

پاکو در سال ۱۹۹۱ کنسرتو آرانخوئز اثر خواکین رودیگر را اجرا کرد که یکی از بهترین اجرا از این اثر بوده.

پاکو در زندگی هنری پر موفقیت خود با همراهی هنرمندان برجسته ای چون : ال دی میولا, جان مک لافین, لاری کوری یل ,گروه دولورس( ستایشی از فایا), جورج پادرو, کارلوس بنونت , روبن دانتاس, چیک کوره آ, مانوئل سولر( رقصنده فلامنکو ), باندرا, کانی زارس در قالبهای دو نواری و سه نوازی و شش نوازی همکاری داشته و آلبوم های موفق و مشهوری را ضبط و پخش کرده است .

پاکو د لوسیا همواره در جستجو و در تلاش کشف افقهاى تازه بوده و در این راه، هم پیوند موسیقى فلامنکو با ریتمهاى موسیقى برزیل را تجربه کرده و هم تلفیق فلامنکو با موسیقى Jazz را. همکارى و همنوازى او با دو گیتاریست صاحبنام موسیقى جاز، John McLaughlin و Al DiMeola باعث شد که پاکو د دلوسیا در بین عموم به شهرت برسد و ارائه آلبوم Friday night in San Francisco که با همکارى این دو نوازنده شکل گرفت، سبب شد که اسم پاکو د لوسیا در ذهن علاقمندان به موسیقى Jazz و راک هم نقش ببندد.

پاکو در ۲۵فوریه۲۰۱۴در مکزیک در حالی که تعطیلات خود را با خانواده‌اش می‌گذراند، بر اثر حمله قلبیدرگذشت.

جوایز

پاکو د لوسیا موفق به دریافت جوایز بسیاری شده است، که از آن جمله می‌توان به دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه پلی‌فونیک شهر آلخسیراس و دریافت دکترای افتخاری از کالج موسیقی برکلی در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد.

 

pd2

 

اطلاعات تماس

 

  • ماهان:

          کرج - چهار راه طالقانی شمالی - نبش بلوار ماهان

          026-34486461       026-34480820       026-34486398

  • نوای ماهان:

          رجایی شهر - بین نهم و دهم اصلی - جنب بانک مهر اقصاد

          026-34421454        026-34475011

  • ایمیل آدرس :   mahanpasokhgoo [at] gmail.com         info [at] mahanmusicinst.com 
  • کانال تلگرام:    mahanmusicinst@  
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…