-->

علی تجویدی

 

علی تجویدی متولد (۱۵ آبان ۱۲۹۸) نوازنده ویولن و سه‌تار، آهنگساز، پژوهشگر و مؤلف ایرانی بود.

 

زندگینامه :

علی تجویدی در سال ۱۲۹۸ در تهران متولد شد. آموختن موسیقی را از کودکی نزد پدرش هادی‌خان تجویدی که در نقاشی از شاگردان طراز اول کمال‌الملک و در موسیقی از شاگردان مستعد درویش خان بود آغاز کرد. پس از مدتی نزد ظهیرالدینی به فراگیری فلوت پرداخت. از ۱۶ سالگی نزد حسین یاحقی به آموزش ویولن مشغول شد و پس از دو سال به محضر درس استاد ابوالحسن صبا راه یافت و به مدت هشت سال در مکتب این استاد به فراگیری ویلن و سه‌تار پرداخت. در ضمن مدتی نیز در کلاس درس چند ویولنیست کلاسیک با شیوه نوازندگی غربی آشنایی یافت. پس از آن با راهنمایی استاد صبا، به محفل هنری زنده یاد محمد ایرانی مجرد راه یافت و با بسیاری از هنرمندان بزرگ آشنا شد و از هنر اساتید گرانقدری چون محمد ایرانی مجرد، اسماعیل قهرمانی، سید حسین طاهرزاده و رکن‌الدین خان مختاری بهره برد. او استاد هنرمندانی چون هایده و حمیرا نیز بوده‌است.

 

مهارت:

علی تجویدی در رشته نوازندگی خود سبکی منحصر به فرد داشت، قدرت آرشه و تکنیک برجسته او در بکارگیری از ظرائف موسیقی کلاسیک مثل پوزیسیون های بالا تا نزدیک خرک و آرشه پرانی های مخصوص و پزیکاتو ( نواختن با سر انگشت بر روی سیم ساز ) و استکاتو ( نواختن مقطع ) قابل تحسین است.

همکاری با خوانندگان :

تجویدی با برجسته ترین خوانندگان زمان خود همکاری داشته و آثار بسیاری برای هر یک نوشته است. با اینحال دوران اوج شکوفایی، خلاقیت و نیز شهرت وی به سالهای همکاریش با دلکش بر میگردد. مثلث تجویدی، دلکش و معینی کرمانشاهی در سالهای ١٣٣٥- ١٣٤٠ را باید خالق بیادماندنی ترین قطعات در موسیقی معاصر ایران دانست. جدای قابلیتهای حرفه ای و تکنیکی هر یک از این سه تن در کار خودشان، رابطه عمیق عاطفی که در سالهای دور میان این سه نفر شکل میگیرد را باید عامل اصلی خلق چنین اثاری بشمار آورد. علاوه بر این استاد تجویدی ده ها ترانه جاودانه برای مرضیه ساخته که از آن جمله میتوان به ترانه ماندگار سنگ خارا اشاره کرد که شعر آن از رحیم معینی کرمانشاهی و تنظیم و ارکستراسیون آن از روح الله خالقی می باشد و با ارکستر بزرگ گلها اجرا شده است. او استاد هنرمندانی چون هایده و حمیرا بوده است.پس از انقلاب 1357 ایران او فعالیت قابل توجهی نداشته است و در سالهای پایانی عمر بسیار کم کار شده بود و تنها کاری مشترک با علی اصغر شاه زیدی و تصنیفی با صدای محمد رضا شجریان به مناسبت آغاز به کار ارکستر ملی ایران اجرا کرد.

استاد علی تجویدی و استاد رحیم معینی کرمانشاهی

 

 

درگذشت :

علی تجویدی در 24 اسفند 1384 و در سن 86 سالگی بر اثر بیماری در گذشت.

 

آثار:

آهنگ‌های زیر از ساخته‌های معروف علی تجویدی است:

یاد کودکی ( در بیات اصفهان – سه گاه و شور )- خواننده : دلکش

آتش کاروان( در شور) – خواننده : دلکش

سفر کرده ( در چهار گاه ) – خواننده : دلکش

مرا عاشق شیدا( در سه گاه ) – خواننده : بنان

پشیمانم ( در همایون ) – خواننده : حمیرا

داد از دل ( در سه گاه ) – خواننده : فاخته ای «حسین قوامی»

سنگ خارا ( در بوسلیک ) – خواننده : مرضیه

می‌گذرم ( در چهار گاه ) – خواننده : دلکش

آشفته حالی ( در شور) – خواننده : دلکش

صبرم عطا کن ( در سه گاه ) – خواننده : حمیرا

آزاده ( در سه گاه ) – خواننده : هایده

بر تربت حافظ ( در سه گاه ) – خواننده : دلکش

یاد من کن ( در ماهور ) – خواننده : دلکش

دیدی که رسوا شد دلم ( در دشتی) – خواننده : مرضیه

  رفتم ( در دشتی ) – خواننده : هایده

 

 

اطلاعات تماس

 

          کرج - چهار راه طالقانی شمالی - نبش بلوار ماهان

          026-34486461       026-34480820       026-34486398 

  • ایمیل آدرس :   mahanpasokhgoo [at] gmail.com         info [at] mahanmusicinst.com 
  • کانال تلگرام:    mahanmusicinst@  
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…