-->

جورج فردریک هندل

جرج فردریک هندل در 23 فوریه 1685 در شهر هاله در شرق آلمان متولد شد.

هندل از 27 سالگی در بریتانیا مقیم شد و تابعیت آن کشور را پذیرفت.او علیرغم میل پدرش که خود آرایشگر- پزشک بود و دوست داشت هندل نوجوان وکیل شود به موسیقی گرایش پیدا کرد. وی موسیقی را در میان تمام سخت گیری های پدرش زیر نظر ویلهلم زاخو (آهنگساز ونوازنده ارگ) شروع کرد.

جورج فردریک هندل آنقدر از موسیقی و نواختن لذت می برد که باعث شد او به نوازنده دوم ویولن و آهنگساز اپرای هامبورگ برسد. سالها بعد او به انگلستان رفت و به دربار راه یافت و مورد توجه افراد دربار قرار گرفت و باعث شد که آهنگساز معروف آن زمان در دربار شود.

هندل در 17 سالگی برای احترام به خواسته پدرش که در 12 سالگی او را از دست داده بود برای تحصیل حقوق به دانشگاه هاله رفت ولی یکسال بعد دانشگاه را رها و راه هامبورگ را پیش گرفت.

در هامبورگ توجه هندل به تالار اپرای مشهور این شهر جلب شد.جایی که در ارکستر آن به نوازندگی ویولون و کلاوسن پرداخت و در ۲۰ سالگی یکی از اپراهایش با موفقیت به اجرا در آمد.هندل مردی تندخو و سر سخت بود ماجرایی در اپرای هامبورگ نزدیک بود به قیمت جانش تمام شود.انجمن اپرای هامبورگ به اجرای اپرایی ساخته ی یکی از دوستان هندل پرداخت. دوستی که اصرار داشت در اجرای اثرش هندل نوازنده ی کلاوسن نباشد.

جورج فردریک هندل از پذیرفتن این درخواست سر باز زد و بحث و جدل آنها به دوئل انجامید. دگمه ی فلزی کت هندل شمشیر حریف را شکست و چنین بود که دگمه ای ناچیز در رقم زدن آینده ی موسیقی نقشی بزرگ ایفا کرد. خوش اقبالی هندل تداوم یافت. در ۲۱ سالگی رهسپار ایتالیا شد.به تثبیت موقعیت حرفه ایش پرداخت و ۳ سال پربار را سپری کرد.در آنجا بود که به نگارش اپراهای ایتالیایی که در همه جا با تحسین بسیار رویارو شدند پرداخت و در ایتالیا با شاهزاده ها و موسیقیدانان مشهور دمخور بود. حتی برخی از کاردینال ها برایش لیبرتو می نوشتند تا آن را به موسیقی در آورد.

جورج فردریک هندل پس از باز گشت به آلمان ۱۷۱۰ منصبی پر درآمد یافت و سرپرست  دربار گئورگ لودویک گزینشگرهانوور شد. تنها یک ماه پس از عهده دار شدن این منصب برای رفتن به لندن و اپرایش ریلاندو تقاضای مرخصی کرد تا به انگلستان برود.تقاضایش پذیرفته شد به شرط این که فقط مدتی محدود در لندن بماند.

او مهمترین آهنگساز و محبوب ملکه ی انگلیس شد که مقرری سالانه ۲۰۰ برایش تعیین کرد.با مرگ ملکه ترتیب پیچیده ی امورسبب شد که گئورگ لودیک گزینشگر هانوور، پادشاه انگلستان شود و با لقب جورج اول به تخت بنشیند (۱۷۱۴) از ابتدا آشکار بود که پادشاه غیبت پیشین هندل را به دل نگرفته و مقرری سالانه ی او را به ۴۰۰ پوند افزایش داد و هندل معلم موسیقی نوادگان دختری پادشاه شد. 

 

در لندن اپرای ایتالیایی پر طرفدار و باب طبع اشراف بود.شنوندگان  طبقه ی متوسط به تماشای این آثار که مضامینی اسطوره ای داشت و به نظرشان پوچ و مضحک  می آمد چندان رغبتی نداشتند. به این سبب چند تن از اشراف برای اداره و ترویج اپرا در لندن موسسه ای تشکیل دادند.آن ها برای اپرای تجاری موسسه ای بنیان کردند که به آکادمی سلطنتی موسیقی شهرت یافت و هندل در۱۷۱۹ سرپرست موسیقی آن شد این موسسه پس از ۹ فصل نمایش به سبب نبود پشتوانه ی کافی برچیده شد. اما در دوران فعالیت آن هندل به چندین اپرای درخشان پرداخت که توسط سوپرانوها و کاستراتوهای سرشناس اجرا شدند.

شهرت و اعتبار جورج فردریک هندل پیوسته فزونی می یافت و او پس از ورشکستگی آکادمی سلطنتی تصمیم گرفت که خود برای اجرای آثارش شرکتی برپاکند.اپرا به حربه ی سیاسی بدل شده بود.شرکتی اپرایی به نام  (اپرای اشراف) در مخالفت با او تشکیل شد.حامیان این شرکت به تعارض با حاکم برخواستند و هندل که دوست پادشاه و نیز آهنگساز اپرای سلطنتی بود قربانی این ماجرا شد.هر دو شرکت در این معارضه ورشکست و هندل دستخوش ناکامی شد.

جورج فردریک هندل برای بهبودی و جبران خسارات به آلمان رفت و چنان وضع و حالی داشت که پادشاه آینده ی پروس در ۱۷۳۷ درباره ی او چنین نوشت: روزگار هندل سرآمده است.سرچشمه ی الهامش خشکیده و ذوق و سلیقه ی موسیقایی او باب روز نیست. اما پادشاه پروس در اشتباه بود.هندل بهبود یافت.به لندن بازگشت و گرچه مقروض بود آفرینش و اجرای اپراهایش را از سر گرفت. او بر این آثار اوراتوریوهایش را نیز افزود که فصلی درخشان درتاریخ موسیقی گشودند.

اوراتوریو برای جماعت عامه انگلیس تازگی داشت.اما انگلیسی ها که با داستان های عهد عتیق آشنایی داشتند دوستار اجرای آثاری بر مبنای آنها و به زبان انگلیسی بودند.هندل اوراتوریوهای خود را در ایام پرهیز که در ان اجرای اپرا ممنوع بود ارائه کرد.اوراتوریو برخلاف اپرا به صحنه آرایی، اسباب و لوازم یا لباس و ارایش پر هزینه نیاز نداشت و به همین سبب اجرایش کم هزینه تر بود.با آنکه هندل ورودیه سنگینی برای این اجراها قرار داد،گروه تازه ای از شنوندگان طبقه ی متوسط را جذب کرد.

هندل در۱۷۴۱ ساختن اپرا را یکسره کنار گذاشت.اوراتوریوها از قلمش جاری بودند.در آغاز عده ای خواندن کلام انجیلی در یک تماشاخانه ی عمومی را ملامت کردند.ولی به رغم این کوته فکری ها اجرای اوراتوریوها با تحسین و استقبالی پرشور روبه رو شد.اجراهایی که چون هندل در میان پرده های آن به نواختن کنسرتوهای ارگ خود می پرداخت جاذبه ی بیشتری نیز می یافت.

در سال 1751 عمل جراحی بر روی چشمش انجام شد که ناموفق بود و منجر به نابینایی او در سالهای پایانی عمرش شد.جورج فردریک هندل در ۱۷۵۳ گرچه به طور کامل نابینا بود اما هنوز به رهبری کنسرتوهای ارگ می پرداخت.او در 14 آوریل 1759 در لندن در گذشت.در زمان حیاتش مجسمه اش را در پارک عمومی شهر برپا کردند و پس از مرگ او در سال ۱۷۵۹ سه هزار تن در مراسم خاکسپاریش در کلیسای وست مینسر شرکت کردند.او ثروتمند - فرهیخته و هنرمند بود.اما فرا تر از همه آهنگسازی بود چیره دست که حس دراماتیک او به ندرت همتایی داشت و موسیقی ویدر میان آهنگسازان دوره ی پایانی باروک از مرتبه ای مانند باخ برخوردار است.

فردریک هندل 40 اپرا ساخت و از 47 سالگی، در سال 1732 تنها به ساختن اپراهای کلیسایی پرداخت و 25 اپرا از این گونه ساخت که بخشهایی از آن به عنوان سرودهای کلیسایی به زبان های گوناگون خوانده می شوند.وی سمفونی " مسیحا " را به نفع نهادهای خیریه از جمله بیمارستانها و یتیم خانه ها نواخت.مسیحیان جهان به هنگام کریسمس و عید پاک با این اثر شکوهمند جشن می گیرند.

سرود زیبای لیگ قهرمانان اروپا، از اثر هندل که برای شاه جورج دوم ساخته است اقتباس شده و در سال 1992 با تغییراتی در اثر، توسط تونی بریتن آهنگساز انگلیسی اجرا شده است.

آثار برگزیده:

آریانا

مسیح

یهودای مکابه

سامسون

واتر موزیک یا موسیقی آب

 

اطلاعات تماس

 

          کرج - چهار راه طالقانی شمالی - نبش بلوار ماهان

          026-34486461       026-34480820       026-34486398 

  • ایمیل آدرس :   mahanpasokhgoo [at] gmail.com         info [at] mahanmusicinst.com 
  • کانال تلگرام:    mahanmusicinst@  
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…