-->

اردوان کامکار

اردوان کامکار (متولد 1347، شهر سنندج)، از نوازندگان ساز سنتور است.

 

زندگینامه:

اردوان کامکار در سال 1347 در سنندج متولد شد.وی کوچکترین عضو خانواده کامکارها است.او آموزش سنتور را از سن 4 سالگی و نزد پدرش حسن کامکار آغاز کرد و کنسرتهای فراوانی را با گروه کامکارها در ایران، اروپا و آمریکا اجرا کرده است.

اردوان کامکار، در جوانی به همراه برادرش هوشنگ کامکار، کنسرتینوی سنتوری تصنیف کرد که در آلبومی به نام بر تارک سپیده (همراه با یک کنسرتینوی کمانچه ازبرادرش، اردشیر) به بازار عرضه شد.

او در سال ۱۳۵۹ به تهران آمد و فعالیت خود را به طور جدی در عرصه موسیقی آغاز کرد و با کمک برادرانش، هوشنگ و ارسلان، درس‌های هارمونی، کنترپوان و اصول آهنگسازی را فرا گرفت. او نواختن سنتور را به سطح خوبی از لحاظ تکنیکی رساند و در زمینه نوازندگی، ردیف موسیقی، گروه نوازی، اصول و مبانی موسیقی و آهنگسازی هم به درجاتی نسبتاً خوب رسید. تقسيم ملودي هاي قطعات و تقسيم آن ها در دو دست يكی ديگر از ويژگی‌هاي نوازندگی‌اش است، و يكی از مهمترين توانايی‌هايش، قدرت مساوی دستانش است كه مضراب های چپ و راستش را يكدست كرده است.

اردوان کامکار در ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ در پی عارضه قلبی و مغزی ابتدا در بیمارستان فرمانیه تهران بستری و سپس به بیمارستان دی منتقل شد.

 

آثار اردوان کامکار

اردوان کامکار قطعه دریا را ( که قبل از سال 1346 ساخته بود)،در سال ۱۳۶۹ در تالار وحدت اجرا کرد. وی علاوه بر آثاری که برای تکنوازی سنتور خلق کرد، قطعات دیگری هم برای گروه‌ نوازی سازهای ایرانی تصنیف کرد که مورد توجه اهالی موسیقی قرار گرفت دومین کنسرتینوی سنتور اردوان کامکار که با ارکستر زهی و پیانو همراهی می‌شد، با نام ماهی برای سال نو روانه بازار موسیقی شد. این آلبوم، یک کنسرتینوی مشکل با فضایی رازآلود و باز با لحن و ریتم‌های کردی است. اثر بعدی وی، سولوی بر فراز باد بود. وی در کنسرت خانوادگی شان که با خوانندگی شهرام ناظری در سال 1376 اجرا شد، در میان برنامه قطعه « رقص باد » از آلبوم « بر فراز باد » را با مهارت زیادی اجرا کرد.

اردوان کامکاردر آلبوم شب، سکوت، کویر اثر کیهان کلهر به خوانندگی  محمدرضا شجریان نیز به عنوان نوازنده سنتور همکاری کرد. موسیقی متن فیلم سنتوری و موسیقی فیلم چشم انداز ایرانی (به کارگردانی تورج منصوری) نیز از ساخته‌های اوست.

پاساژهای سریع و در هم تنیده و ریتم‌ها و مضراب‌های پیچیده، از مشخصه‌های سنتورنوازی اردوان کامکار به شمار می روند.

کتابی از ایشان به نام مجموعه قطعات اردوان کامکار توسط نشر نای و نی به چاپ رسیده است که شامل ۳۷ قطعه از آثار وی در عرصه سنتورنوازی نوین است.

آلبوم ها

دریا

برفراز باد

ماهی برای سال نو

ریز دانه های الماس

سنتوری

بر تارک سپیده

اطلاعات تماس

 

          کرج - چهار راه طالقانی شمالی - نبش بلوار ماهان

          026-34486461       026-34480820       026-34486398 

  • ایمیل آدرس :   mahanpasokhgoo [at] gmail.com         info [at] mahanmusicinst.com 
  • کانال تلگرام:    mahanmusicinst@  
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…